The Dragon boat audio series is characterized by the integration of the iconic hull shape and acoustic art. It features a minimalist pure white matte shell and streamlined design. It is equipped with a multi-unit collaborative system, supporting a panoramic sound field and intelligent adaptive tuning. It integrates Wi-Fi/ Bluetooth 5.2 wireless transmission and voice assistant control, and is paired with ambient light sensing and furniture-grade craftsmanship. Combining high-fidelity sound quality (with fine reproduction from low to high frequencies) and home aesthetics, it is suitable for living room audio-visual, smart home and high-end scenarios, creating a dual immersive experience of vision and hearing.
Specification
|
Model |
IB401R-B |
| Product Category | Industry type |
| Applicable scope | Classroom/Supermarket/Theater |
| Ip code | IPX5 |
| Rated Impedance | 8Ω |
| /Resonance Frequency | 65Hz |
| Sound Pressure Level | 85dB SPL@1m/W |
| Effective Frequency Range | FO-20kHz |
| Rated Noise Power | 10W |
| Long-term Maximum Power | 20W |
| Distortion | 5% Max |
| Weight | 0.65Kg |
| Mounting dimension | Φ4-142.5 |
| Dimension(L*W*H)(mm) | W160*H245*D175 |
Product standard
| Surface frame material | ABS |
| Mesh cover material | Iron |
| Rear barrel material | ABS |
| Color | Black |
| Unit Weight | 1.76Kg |
Loudspeaker material specifications
|
Voice coil Specifications |
25.5 |
| DCR impedance | 6.8 |
| Voice coil bobbin | ASV |
| Magnetic steel specification | 80*45*15 Y30 |
| Basin frame material | Iron |
| Cone material | PP |
| Elastic wave material | CONEX |
| Dust cap material | PP |

Characteristics and Advantages
The characteristics and advantages of Dragon boat audio lie in its integration of the elegant appearance finely polished by four-axis CNC and Sonic Emotion 3D holographic surround sound field technology, providing a cinema-level immersive auditory experience. At the same time, it supports wireless high-quality music transmission, ensuring the dual advantages of sound quality and convenience. It is suitable for multiple scenarios such as home theaters, KTVS and event sites. Meet the dual pursuit of high-end users for sound quality and design.
FAQ
1.How do you know if a speaker is powerful?
This is the most reliable measure of a speaker's power-handling capability. It indicates the maximum continuous power a speaker can handle safely. If a speaker has an RMS rating of 50 watts, it means it can handle 50 watts of power continuously without harm.
2.What makes a speaker more powerful?
Specifically, wattage affects volume-at least, kind of. A speaker with a higher wattage isn't necessarily louder than a low-watt version, but it does have the potential to be louder. That's because the high-watt speaker can accept more power.
3.What is the best power for speakers?
On the other hand, between 15 and 30 watts is the ideal range for the wattage of the speaker for home use. The majority of homeowners believe that 20 watts are an appropriate amount.
We were founded in 2006. The company has its own industrial park and automated production line and online testing equipment. We have a senior design team and mature simulation software. At the same time, we also have a well-managed quality team. We maintain long-term good cooperation with well-known brands in different countries and regions.
Get in touch with our product specialist now: acoustic@acp-spk.com






