This 5.25-inch black Dragon Boat speaker redefines the acoustic benchmark of ceiling speakers with its revolutionary "keel boat" structure. Its original three-dimensional reinforcing rib frame (shaped like a dragon's spine) and streamlined low wind resistance cavity have achieved three breakthroughs at the physical level: eliminating box resonance, eliminating airflow noise, and releasing the true potential of the unit. The matte black texture appearance blends into the ceiling like an invisible armor, and it houses a precisely tuned 5.25-inch full-range unit. It is specially designed for high-end commercial Spaces (such as high-end retail, art galleries, tea houses and clubs) and smart home audio-visual systems that pursue "pure human voice" and "detail reproduction", creating a superior listening experience with a scientific structure.
Specification
|
Model |
IB521R-B |
| Product Category | Industry type |
| Applicable scope | Classroom/Supermarket/Theater |
| Ip code | IPX5 |
| Rated Impedance | 8Ω |
| /Resonance Frequency | 55Hz |
| Sound Pressure Level | 87dB SPL@1m/W |
| Effective Frequency Range | FO-20kHz |
| Rated Noise Power | 30W |
| Long-term Maximum Power | 45W |
| Distortion | 5% Max |
| Weight | 0.71Kg |
| Mounting dimension | Φ4-143 |
| Dimension(L*W*H)(mm) | W172*H265*D180 |
Product standard
| Surface frame material | ABS |
| Mesh cover material | Iron |
| Rear barrel material | ABS |
| Color | Black |
| Unit Weight | 2.34Kg |
Loudspeaker material specifications
|
Voice coil Specifications |
25.5 |
| DCR impedance | 6.8 |
| Voice coil bobbin | ASV |
| Magnetic steel specification | 80*40*15 Y30 |
| Basin frame material | Iron |
| Cone material | PP |
| Elastic wave material | CONEX |
| Dust cap material | PP |

Characteristics and Advantages
Three-dimensional keel vibration suppression frame: The internal radial reinforcing ribs (patented dragon spine design) run through the barrel body, increasing the box rigidity by 300%, completely taming the mid and low frequency resonance, eliminating "box sound pollution", and the sound color is as transparent as that of a bare listening unit.
Turbulent air guiding and controlling duct: The streamlined cavity and the vortex drainage holes at the back reduce the backwave wind noise by 67%*. Even at high dynamic speeds, it remains calm and composed, with every detail clearly visible.
Precision calibration of acoustic containers: The volume and damping materials have been optimized based on the Helmholtz resonance principle, and the smoothness of the frequency response curve is ±1.5dB, which is top-notch in the industry.
FAQ
1.How do you know if a speaker is powerful?
This is the most reliable measure of a speaker's power-handling capability. It indicates the maximum continuous power a speaker can handle safely. If a speaker has an RMS rating of 50 watts, it means it can handle 50 watts of power continuously without harm.
2.What makes a speaker more powerful?
Specifically, wattage affects volume-at least, kind of. A speaker with a higher wattage isn't necessarily louder than a low-watt version, but it does have the potential to be louder. That's because the high-watt speaker can accept more power.
3.What is the best power for speakers?
On the other hand, between 15 and 30 watts is the ideal range for the wattage of the speaker for home use. The majority of homeowners believe that 20 watts are an appropriate amount.
We were founded in 2006. The company has its own industrial park and automated production line and online testing equipment. We have a senior design team and mature simulation software. At the same time, we also have a well-managed quality team. We maintain long-term good cooperation with well-known brands in different countries and regions.
Get in touch with our product specialist now: acoustic@acp-spk.com



