165mm 4Ω 6W 6.5 " full range round speaker with paper gasket.
Master of high quality speaker restoration sound. Good quality, make the sound more pure.
The principle of using a treble cup for full frequency speakers: the treble cup can physically assist in raising the upper limit of the high frequency. The higher the height of the treble cup, the shorter the air column above, the higher the sound issued, which is the principle of the treble cup of the full frequency speaker.
| 6.5" Full range speaker | |
| Description | Information |
| Dimensions(Diameter ×Height) | 165*67mm |
| Shape | Round |
| Type | Full range speaker |
| Weight(g) | 0.512±0.5Kg |
| Use: | Indoor |
| Magnet Material | Ferrite |
| Voice Coil Diam(mm/inch) | 20mm |
| Nominal Impedance(Ω) | 4Ω |
| Frequency Range (Hz) | 70Hz~20KHz |
| Sensitivity(dB@1m/w) | 94dB |
| Rated Power(W) | 6W |
| Distortion(≦%) | 5% |
| MOQ | 3000 PCS |
| LT | 45 DAYS |
ACP is a professional anufacturing of audio speakers.
We were founded in 2006. The company has its own industrial park and automated production line and online testing equipment. We have a senior design team and mature simulation software. At the same time, we also have a well-managed quality team. We maintain long-term good cooperation with well-known brands in different countries and regions.
We are looking forward to cooperating with your company and sincerely invite you and your team to visit our factory for field visit and guidance.




