6.5 "gray color fiberglass cone paper ceiling speaker with bucket
Rated impedance: 8Ω
Sensitivity: 90dB SPL@1m/W
Effective frequency range: 85Hz~20KHz
The material of bucket: ABS environmental protection material, durable, waterproof, sunscreen
The material of cone paper: Fiberglass carcass + NBR edge
Mesh cover: Metal, paint process, fade resistant, corrosion resistant, oxidation resistant, water resistant.
| 6.5" Ceiling speaker with ABS bucket | |
| Description | Information |
| Dimensions(Diameter ×Height) | 280*190mm |
| Shape | Round shape with ABS bucket |
| Type | Coaxial speaker with ABS bucket |
| Weight(g) | 2.36±0.5Kg |
| Use: | Indoor |
| Magnet Material | Ferrite |
| Voice Coil Diam(mm/inch) | 25mm |
| Nominal Impedance(Ω) | 8Ω |
| Frequency Range (Hz) | 60Hz~20KHz |
| Sensitivity(dB@1m/w) | 88dB |
| Rated Power(W) | 60W |
| Distortion(≦%) | 5% |
| MOQ | 1000 pcs |
| LT | 50 DAYS |





ACP is a professional loudspeaker unit ,In-ceiling, in-wall, on-wall and outdoor speakers for both home and commercial installations factory. We were founded in 2006. The company has its own industrial park and automated production line and online testing equipment. We have a senior design team and mature simulation software. At the same time, we also have a well-managed quality team. We maintain long-term good cooperation with well-known brands in different countries and regions.


