This 6.5-inch black coaxial loudspeaker is waterproof and moisture-proof, and uses a high-performance ferrite magnetic circuit to provide powerful power for high sound pressure output, which can truly reproduce clear full audio and rich bass.
The subwoofer uses polypropylene cone paper, NBR cone paper edge.
The tweeter horn uses high-performance Ndfeb magnet with high flux density and uses titanium film spherical diaphragm.
| 6.5" waterproof coaxial speaker | |
| Description | Information |
| Dimensions(Diameter ×Height) | 169*90mm |
| Shape | Round |
| Type | Waterproof coaxial speaker |
| Weight(g) | 1.45±0.5Kg |
| Use: | Indoor/Out door |
| Magnet Material | Ferrite |
| Voice Coil Diam(mm/inch) | 30mm |
| Nominal Impedance(Ω) | 8Ω |
| Frequency Range (Hz) | 50Hz~20KHz |
| Sensitivity(dB@1m/w) | 90dB |
| Rated Power(W) | 100W |
| Distortion(≦%) | 5% |
| MOQ | 1000 pcs |
| LT | 45 DAYS |
ACP is a professional anufacturing of audio speakers.
We were founded in 2006. The company has its own industrial park and automated production line and online testing equipment. We have a senior design team and mature simulation software. At the same time, we also have a well-managed quality team. We maintain long-term good cooperation with well-known brands in different countries and regions.
We are looking forward to cooperating with your company and sincerely invite you and your team to visit our factory for field visit and guidance.



