The design of the tweeter is raised to make the sound more smooth , soft and pleasant.

High quality rubber edge. High temperature resistance, anti-aging, can be used for a long time, no deformation.

| 5.25" waterproof coaxial speaker | |
| Description | Information |
| Dimensions(Diameter ×Height) | 133*133*80mm |
| Shape | Segments |
| Type | Coaxial waterproof speaker |
| Weight(g) | 0.584±0.5Kg |
| Use: | Indoor/Out door |
| Magnet Material | Ferrite |
| Voice Coil Diam(mm/inch) | 25mm |
| Nominal Impedance(Ω) | 8Ω |
| Frequency Range (Hz) | 50Hz~20KHz |
| Sensitivity(dB@1m/w) | 84dB |
| Rated Power(W) | 20W |
| Distortion(≦%) | 5% |
| MOQ | 1000 pcs |
| LT | 45 DAYS |
At ACP Speaker Company, we focus on the design and manufacture of acoustic solutions. At present, we provide services to well-known manufacturers all over the world, and cover a wide range of applications.
our major products include portable Bluetooth devices speaker drivers, Wi-Fi consumer audio speaker drivers, Multimedia audio speaker drivers, PA speaker drivers, Car speakers, TV speaker drivers, Tweeter drivers, and others.
![]() |
![]() |
![]() |
First class service from specialists
Managed Manufacturing
We fully manage your manufacturing for efficient production, stringent quality control and strategic sourcing to provide you competitive pricing to help save on costs.
Manufacturing & Production
Strategic Sourcing
Stringent Quality Control
professional loudspeaker manufacturer and acoustic solution provider.
Get in touch with our product specialist now:acoustic@acp-spk.com





